Võhandu veetase ja vooluhulk tõotavad nädalavahetusel maratonil kiiret sõitu

19.04.2022 | 16:44

Järjekordne Võhandu maraton on juba sel laupäeval, 23. aprillil. Üle kahe tuhande veespordihuvilise saab taas oma jõu ja meelekindluse Eesti pikimal jõel proovile panna. Praegune veetase ja vooluhulk tõotavad kiiret sõitu ning ilm tuleb praeguse prognoosi järgi ilus. Keskkonnaagentuur on mitme paatkonnaga samuti kohal.

Kuigi tänavune kevadine suurvesi tuli kolmes jaos alates veebruari lõpust kuni praeguseni, on tänu lumisele talvele ja hiljutistele vihmasadudele Võhandu jõgi veerohkem kui enamikel varasematel maratonidel.

Keskkonnaagentuur võttis vaatluse alla viimased viis aastat, sealjuures neist kaks viimast maratoni toimusid tavapärasest erineval ajal, 5. septembril ja 12. juunil. Lisasime graafikutele ka nende kuude veetasemed ja vooluhulgad, legendis vastavalt 2020. aasta september ja 2021. aasta juuni (vaata lisatud graafikust lähemalt).

Võhandu veetase

Alates 17. aprilli õhtust on veetase Kirumpää hüdromeetriajaamas püsinud 126 cm üle graafiku nulli, kuid ilmselt pöördub lähiajal aeglaselt langusele. Ettevaatust sildade all! Praegusest veetasemest kõrgem oli Kirumpääl veeseis vaid 15. Võhandu maratonil 2020, see oli 9. septembril. Kuid siis oli põhjuseks taimestiku paisutav mõju, mis veetaseme nii kõrgele kergitas.

Veetase hakkab alanema umbes 1-2 cm ööpäevas, maratoni päevaks prognoositav väärtus Kirumpääl jääb arvatavasti ca 115-120 cm kanti ja maratonil osalejad võivad Paidra-Reo lõiku loodetavasti ilma suuremalt kividel kolistamiseta nautida.

Hüdroloogia osakonna juhataja Jana Põldnurk Võhandu maratonil.

Ka vooluhulgad vastavad kevadisele suurveele ja viimaste päevade näitaja on Kirumpää jaamas olnud üle 10 m3/s. See on kiire vesi. Kevadel on jõgi ka taimestikuvaba.

Kuigi vooluhulk on samuti vähenemisele pöördumas, prognoosib Keskkonnaagentuur 23. aprilliks Kirumpääl üle 9,4 m3/s, mida on kaugelt rohkem kui varasematel aastatel.

Ettevaatust kärestikel ja veskitammidel, samuti vette kukkunud puude juures, veevool tõotab olla päriselt kiire!

Veetasemete ja vooluhulkade omavaheline seos ei ole üks-ühele. Kevadel kui jõgi on taimestikuvaba, võrdub kõrge veetase tõepoolest üldjuhul suure vooluhulgaga. Pärast kevadist suurvett veetasemed alanevad ja vooluhulgad vähenevad.

Juuni on tavaliselt see kuu, kui veetasemetele hakkab paisutavat mõju avaldama taimestik ning hoolimata vähenevast vooluhulgast võivad veetasemed, mis suve alguseks on korralikult alanenud, hoopiski tõusma hakata.

Sellel graafikul tuleb taimestiku paisutav mõju eriti hästi esile. 2020. aastal koroonakriisist tingitud eriolukorra tõttu toimus Võhandu maraton septembris ja Kirumpää jaamas oli olematu vooluhulgaga rekordkõrge veetase – vesi praktiliselt seisis. Ka kiirusrekordeid sel maratonil ei löödud.

Pange veel tähele, et vesi on varakevadiselt jahe. Täna, 19. aprilli hommikul mõõdeti Kirumpää jaamas veetemperatuuriks 4,7 kraadi ja Roosisaare jaamas Tamula järvel 6,4 kraadi. Päevasooja jätkudes tõuseb ka veetemperatuur, kuid visalt.

Keskkonnaagentuur on laupäeval kohal nii veeseisude, ilmateate kui ka nelja paatkonnaga. Jagame väärtuslikku seireinfot ka teiste osalejatega. 

Ärge unustage päikseprille. Mõnusat sõitu! Stardis näeme!

Operatiivset veetaseme ja veetemperatuuri infot jälgi SIIT.

Ilm tuleb ilus! Keskkonnaagentuuri ilmaprognoos SIIT. Ja laadi kindlasti alla riiklik ilmaäpp ILM+.

Lisatud videol näeb Keskkonnaagentuuri direktorit möödunud aasta Võhandu maratoni finišis. 

Jana Põldnurk

Hüdroloogia osakonna juhataja