Kui vaatled või leiad mõne rõngastatud linnu, anna meile teada!

26.04.2022 | 16:41

Kas teadsite, et märts ja aprill on ühed paremad kuud, et vaadelda saabuvaid rändlinde.
Niitudel on rohi veel madal, puud on veel raagus ja karge õhkki väreleb vähem.
Neil kuudel saabub meile ka palju linde, kel nähtavamad märgised kaelas või jalas – luiged, haned, sookured, kajakad jne.

Kui laulu- ja väikeluikede ning hanede kaelarõngaste vaatlemiseks läheb enamasti vaja binoklit või vaatetoru, siis linnades peatuvad kajakad on tihtipeale nii julged, et nende rõngad on võimalik ära lugeda ka palja silmaga.

Eelmise nädala lõpu seisuga on aprilli kuu jooksul Keskkonnaagentuuri Matsalu rõngastuskeskus registreerinud mitmeid rõngastatud rändureid:

  • 1 kormorani vaatlus (Läti)
  • 1 laulu- ja 1 väikeluik (vastavalt Lätist ja Hollandist)
  • 10 suur-laukhane (Hollandist ja Venemaalt)
  • 1 tundra-rabahani (Holland)
  • 13 naerukajakat (Poola, Taani ja Eesti)
  • 4 kalakajakat (Eesti)

Kõigi puhul on tegemist erinevate isenditega – mitmeid linde on vaadeldud erinevatel päevade ja erinevate vaatlejate poolt mitmeid kordi.

Ka geograafiliselt jagunevad linnud Eesti peale laiali: Saare ja Muhumaalt Lääne- ja Pärnumaale ning samuti on jätkunud linde Harju-, Viljandi- ja Tartumaale.

Linde ja nahkhiiri rõngastatakse selleks, et saada ülevaade nende rändeteedest, elueast ja tihti ka muudest aspektidest, nagu näiteks sotsiaalsed suhted paaride vahel jne. Selle teadmise saamiseks on oluline, et rõngastatud lind hiljem samuti üles leitakse, kas siis elusana või surnuna. Rõngaid saab ka lugeda nii, et lindu ei pea tingimata kinni püüdma ja ta ei pea olema surnud.

Kui Eestis rõngastatud lindu nähakse Eestis, siis saame reeglina kohe andmed saata nii vaatlejale kui rõngastajale, kus ja millal lind rõnga sai (ja rõngastajale siis vastavalt, kus teda nähti). Väljaspool Eestit rõngastatud linnu puhul saadame päringu vastava riigi rõngastuskeskusele, kes siis loodetavasti teatab ja meie teavitame omakorda leidjat/vaatlejat. Teise riigi rõngastuskeskus teatab siis sama info linnu rõngastajale.

Hea Keskkonnaagentuuri jälgija, kui leidsid või vaatlesid mõnda rõngastatud lindu, palun teata leiust ka Matsalu rõngastuskeskusele ([email protected]). Leiu puhul peab kindlasti ära märkima kuupäeva, koha, kus lindu nähti ning võimalusel linnuliik ja asjaolud.