Looduskaitse

Loodushoidu ja –kaitset võib pidada sama vanaks kui inimkonda. Eestis peetakse aktiivset, riikliku tasandi looduskaitset vähemalt sajandi vanuseks. Looduskaitse tasakaalustab paljude loodusvarasid kasutavate majandusharude tegevust ja on riigile üks olulisim kestliku arengu tagaja.
Taim mehe peopesal

Kliimaministeeriumi haldusala asutuste looduse ja elurikkuse kaitse eest vastutavad osakonnad teevad tihedat koostööd, olles valdkonna ülesanded omavahel ratsionaalselt ära jaotanud. Keskkonnaagentuuri ülesandeks on koguda, töödelda, analüüsida ja avalikustada Eesti looduse ja looduskaitse andmeid, täita riigisisest ja rahvusvahelist aruandluskohustust ning pidada looduskaitselisi andmekogusid.

Keskkonnaagentuur kogub ja haldab looduskaitselisi andmeid Eesti Looduse Infosüsteemis (EELIS), mille veebileht asub aadressil www.eelis.ee. EELIS-e abil peame arvestust Eesti nii juba kui planeeritavate kaitstavate loodusobjektide, kaitsealuste ja võõrliikide, natura elupaikade, toetuskõlbulike alade, jahipiirkondade ning nendega seotud õigusaktide ja dokumentide üle. Haldame ja arendame ka loodusvaatluste nutirakendust (LVA), mille kaudu edastatud loodusvaatlusi kasutatakse looduskaitse paremal korraldamisel, liikide leviku uurimisel, võõrliikide tõrjel, eluslooduse riikliku seire toetamisel ja paljus muus. 

Keskkonnaagentuur on üks suurimaid eluslooduse seire andmete kogujaid ja analüüsijaid. Kogume iga-aastaselt seireandmeid nii kaitse korraldamise ja eluslooduse seisundi järgimiseks, kui ka rahvusvaheliste kohustuste täitmiseks. Seireandmed ja aruanded koondatakse Keskkonnaseire infosüsteemi KESE, kust need on kõigile huvilistele kättesaadavad.

Kogutavad andmed looduse ja looduskaitse kohta on aluseks looduskaitsealuste objektide ja liikide ning elupaikade säilitamisele. Nende põhjal saab koostada valdkondlikke ülevaateid ja analüüse ning samuti on andmed abiks rahvusvaheliste kohustuste täitmisel.

Lisaks koordineerime ja haldame bioloogilise mitmekesisuse konventsioonist tuleneva kohustusena bioloogilise mitmekesisuse teabevõrgustikk (BTV) Eesti kodulehte aadressiga loodusveeb.ee  ja oleme selle võrgustiku riiklikuks kontaktiks. Täites Euroopa Keskkonnaagentuuri elurikkuse ja looduskaitse andmete riikliku kontakti kohustusi, edastame vaatlusvõrgustikule EIONET regulaarselt ametlikke riiklikke kaitsealuste objektide andmeid, mida kasutavad nii Euroopa Statistikaamet – EUROSTAT kui ka Maailma Looduskaitse ja Seire Keskus (UNEP-WCMC), kes peab ülemaailmset kaitsealuste objektide andmebaasi (WDPA). Andmeid edastame ka OECD-le ja osaleme OECD elurikkuse, vee ja ökosüsteemide töörühma töös.

Viimati uuendatud 27.09.2023