ELi ökomärgise taotlemine

ELi ökomärgis on mõeldud keskkonnateadlikule tootjale ja teenuse osutajale, kes soovib hoida meid ümbritsevat keskkonda ning hoolib enda klientide tervisest. See omakorda tõstab ettevõtte mainet.

Siit leiate teavet kuidas alustada ELi ökomärgise taotlemisega ja mis on vajalik, et saada tootele või teenusele ökomärgise registreerimisnumber. ELi ökomärgise väljaandmine on Keskkonnaagentuuri üks pädevusvaldkondi.

Enne märgise taotlemist

  • Esmalt otsustada, mis on märgise taotlemise motiiv ja sellest saadav kasu.
  • Seejärel hinnata, kas ettevõttel on õigust märgist taotleda. Ökomärgist võivad taotleda kõik tööstus- ja teenindusettevõtted, st tootjad, importijad, teenuste osutajad, hulgi- ja jaemüüjad, kelle toodetele/teenustele on olemas ELi ökomärgise  kriteeriumid. Kriteeriumid ja tingimused leiate siit ja siit.

Taotluse koostamine

  • Huvi korral võtta ühendust pädeva asutusega, kes jagab teavet märgise taotlemise protsessist, sh mis dokumendid tuleb esitada. 
  • Kõige olulisem ja aeganõudvam osa on hindamine, kas toode/teenus vastab kriteeriumitele ja kriteeriumitele vastavuse tõendusmaterjalide koondamine. Selleks tuleb muuhulgas teha kriteeriumides nimetatud katsed ja küsida/täita nõutud deklaratsioonid.
  • Seejärel tuleb täita ökomärgise taotlusvorm. EL ökomärgise taotlusvormidega (tooterühmade kaupa) saab tutvuda siin.
  • Täidetud taotlusvormile tuleb lisada ökomärgise kriteeriumides ja taotlusvormis nimetatud tõendusmaterjalid – katsete tulemused, toote tehnilised dokumendid (nt ohutuskaardid, tooraine deklaratsioonid), taotleja enesedeklaratsioonid, fotod vms.

Taotluse esitamine

  • Täidetud taotlusvorm koos tõendusmaterjalidega tuleb esitada pädevale asutusele allkirjastatult.
  • Taotlusele tuleb lisada ka märgise taotlemise riigilõivu tasumise kinnitus. Riigilõivu suurus ja selle soodustused on esitatud siin.
  • Taotlus esitatakse selle riigi pädevale asutusele, kus toodet peamiselt toodetakse. Kui tootmine või turustamine toimub mitmes liikmesriigis või osaliselt väljaspool Euroopa Liitu, siis esitatakse taotlus vabalt valitud liikmesriigi pädevale asutusele – üldjuhul selles riigis, kus toodet peamiselt toodetakse või turustatakse. Pädevate asutuste kontaktid leiate siit.
  • Taotlust esitades tuleb tooted kanda ka ELi ökomärgise kataloogi (ECAT). See on avalik andmebaas, mis võimaldab kõigil huvirühmadel otsida ELi ökomärgisega tooteid ja teenuseid. Juhis taotlejatele ECATi kasutamiseks on siin.

Taotluse hindamine ja ökomärgise saamine

  • Pädev asutus hindab taotluse vastavust kriteeriumitele ning teeb otsuse tootele ökomärgise andmise kohta.
  • Kui taotluses esineb puudusi, tuleb taotlejal need kõrvaldada, nt esitada puuduolevad dokumendid vms.
  • Kui taotlus vastavad nõuetele, võib pädev asutus soovi korral korraldada külastuse ökomärgist taotlevasse ettevõttesse, et kontrollida taotluses esitatud andmete õigsust. Sellest tuleb ettevõtet eelnevalt teavitada.
  • Ökomärgise taotluses esitatud andmed on konfidentsiaalsed.
  • Taotleja saab ökomärgise kasutamise õiguse pärast kõikidele ELi ökomärgise andmise kriteeriumide vastavuse tõendamist ja ökomärgise kasutamise lepingu sõlmimist.
  • Ökomärgise kasutamise eest tuleb tasuda riigilõiv.

EL ökomärgise logo

Näpunäiteid, mille järgimine kiirendab taotlusprotsessi!

  • Kõik taotluse dokumendid tuleb esitada allkirjastatult v.a toote ohutusleht, toorainete ohutuslehed, etiketid ja näidiste pildid. Ka laboritestid peavad olema testide eest vastutava isiku allkirjaga.
  • Dokumente võib allkirjastada ja päringutele/parandusettepanekutele vastuseid saata vaid ettevõtte juriidiline esindaja või volitatud isik. Viimasel juhul tuleb sellekohane allkirjastatud volitus Keskkonnaagentuurile esitada koos taotlusega.
  • Taotluse materjalides peavad toote ja toorainete nimed olema läbivalt samad.
  • Deklaratsioonil A tuleb anda kõik nõutud kinnitused ja täita kõik nõutud väljad, mis on asjakohased.
  • Kõik dokumendid, sh etikettide pildifailid, peavad olema loetavad ja eesti- või vähemalt inglisekeelsed. Näiteks kui etikett on mõnes muus keeles, tuleb esitada ka eesti- või inglisekeelne tõlge.

Korduma kippuvad küsimused

Taotlus koosneb vastava tootegrupi kriteeriumides nõutud dokumentidest – sh näiteks taotlusvorm, arvutustabel, toorainete deklaratsioonid, toorainete ohutuskaardid, kasutuskõlblikkuse testid jm kriteeriumi nõuetele vastavust tõendavad dokumendid.

Jah, kui kriteeriumis on kirjas, et kriteerium kehtib koostisaine kohta, siis tuleb Exceli arvutustabelis eraldi lahti kirjutada kõik segu koostisained eraldi v.a vesi.

Taotlusvormiga koos esitada sellekohane vabas vormis allkirjastatud kinnitus. Kinnitusel peab olema teave selle kohta, mis tootenimele ja pakendile taotletav toode vastab ning mis on sellele väljastatud registreerimisnumber.

Lisaks tuleb esitada uuesti järgmised dokumendid taotletava toote andmetega (NB! Lisada taotletava toote nimetus ja vajadusel uued pakendi/etiketi andmed): taotlusvorm, exceli arvutustabel, toote ohutuskaart, deklaratsioon A, etiketi näidis. Palume kasutada varasemalt samaväärse toote kohta esitatud ja heaks kiidetud dokumentide vorme, lisades sinna uue tootenime.

Avaldusega koos esitada sellekohane vabas vormis allkirjastatud kinnitus. Kinnitusel peab olema teave selle kohta, mis tootenimele taotletav toode vastab ning milline registreerimisnumber sellele väljastatud on.

Lisaks tuleb esitada uuesti järgmised dokumendid taotletava toote andmetega (NB! Lisada taotletava toote nimetus ja uued pakendi/etiketi andmed): taotlusvorm, exceli arvutustabel, toote ohutuskaart, deklaratsioon A, etiketi näidis. Kui pakend ja/või etiketi materjal on uus, siis vastavad tõendusmaterjalid lähtuvalt vastavatest kriteeriumidest.

Kui muutub tooraine kohta deklaratsioon B esitanud tootja või tarnija, siis tuleb uuelt tootjalt või tarnijalt esitada nende kinnitatud deklaratsioon B. Kui Keskkonnaagentuur on uue tootja/tarnija heaks kiitnud, väljastatakse sellekohane otsus, muudetakse lepingu lisa ja allkirjastatakse see uuesti. Seejärel on lubatud uue tooraine kasutus ELi ökomärgisega tootel.

Viimati uuendatud 23.01.2024